Komisija za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano se je v preteklosti večkrat seznanila s problematiko prodaje kmetijskih zemljišč in gozdov, zlasti v obmejnih območjih, tujim državljanom brez stalnega ali začasnega prebivališča v Sloveniji. Primerjalnopravna analiza ureditev v sosednjih državah kaže, da obstajajo učinkovitejši pravni mehanizmi za zaščito kmetijskih zemljišč ter omejevanje njihovega prekomernega odtujevanja. Komisija je zato večkrat opozorila na nujnost zakonodajnih sprememb, ki bi omogočile učinkovitejšo zaščito namenske rabe teh zemljišč – tako z vidika prehranske suverenosti kot ohranjanja slovenskega naselitvenega prostora in nacionalne varnosti. Ohranitev strateško pomembnega zemljiškega potenciala v lasti domačih prebivalcev oziroma slovenskih pravnih in fizičnih oseb, zlasti na občutljivih obmejnih območjih, je ključnega nacionalnega pomena.
Na posvetu je bilo iz različnih zornih kotov osvetljen pomen obmejnih kmetijskih zemljišč kot strategija državnega interesa in temeljni vir prehranske varnosti. Namen posveta je bil prispevati k oblikovanju celovitih ukrepov za dolgoročno ohranjanje kmetijskih zemljišč ter zaščito slovenskega podeželskega prostora pred razprodajo in degradacijo, s posebnim poudarkom na preprečevanju nadaljnjega krčenja slovenskega obmejnega naselitvenega prostora.
Na začetku sta vse navzoče nagovorila:
- Marko LOTRIČ, predsednik Državnega sveta Republike Slovenije
- Branko TOMAŽIČ, predsednik Komisije Državnega sveta Republike Slovenije za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
Sledile so prestavitve, ki so jih podali:
- Franc RAVNIHAR, namestnik generalnega direktorja Geodetske uprave Republike Slovenije; Evidentiranje nepremičnin ter njihove dejanske in namenske rabe v Republiki Sloveniji
- mag. Irena TUŠAR, direktorica Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov Republike Slovenije; Ena izmed primarnih nalog Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov Republike Slovenije je povečevanje lastniškega deleža RS na področju kmetijskih zemljišč v obmejnem pasu
- prof. ddr. Igor GRDINA, Fakulteta za slovenske in mednarodne študije; Zgodovinska stvarnost kot gradivo za premislek
- izr. prof. dr. Gorazd BUNC, dr. med.; O problemu krčenja slovenskega naselitvenega prostora
- prof. dr. Stane GRANDA, Zgodovinski inštitut Milka Kosa; Kmetje – včeraj steber naroda in nikoli več
- Tone PARTLJIČ, pisatelj, dramatik, učitelj, scenarist; Meje mojega jezika so meje mojega sveta
- Borut KORUN, dr. med., publicist; Slovensko narodno ozemlje še se vedno krči
- Marjan PODOBNIK, Narodova prihodnost najbolj ogroža nedržavotvorna politika vseh barv
- Nanti OLIP, predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev
- Danijel NAVODNIK, publicist; Birokratska vojna proti Jošku Jorasu
Sledila je razprava med udleženci. Najprej je Rudi Merljak podal poziv Ustavnemu sodišču, Marko Radmilovič, novinar Večera je podal svoje videnje glede problematike prodaje kmetijskih zemljišč in gozdov, zlasti v obmejnih območjih, tujim državljanom brez stalnega ali začasnega prebivališča v Sloveniji. Predstavnik domorodne skupnosti Ivan Bolfek je prav tako izpostavil problematiko prodaje zemljišč v obmejnih območjih. S strani odvetnika Igorja Baniča je bila izpostavljena problematika krivice, ki se je zgodila Jošku Jorasu.
Franc Pukšič, nekdanji državni sekretar za Slovence v zamejstvu in po svetu ter dolgoletni predsednik Komisije Državnega zbora Republike Slovenije za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu je podal zaključke posveta.
Posvet sta povezovala Branko Tomažič, predsednik Komisije Državnega sveta Republike Slovenije za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, in Franc Pukšič, nekdanji državni sekretar za Slovence v zamejstvu in po svetu ter dolgoletni predsednik Komisije Državnega zbora Republike Slovenije za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu.
GRADIVA:
- VABILO
- VSEBINA POSVETA
- OSNOVNA PREDSTAVITEV
- Analiza lastnikov parcel v 5 km in 500 m pasu od državne meje po podatkih katastra nepremičnin 17.10.2024
- NOVICA