Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije, Zveza veteranov vojne za Slovenijo in Državni svet Republike Slovenije so izvedle strokovni simpozij ob 35. obletnici samostojne Slovenije. S strokovnim posvetom so obeležiti 35. obletnico ključnega dogajanja leta 1991, ko je Republika Slovenija razglasila svojo samostojnost in neodvisnost ter stopila na pot oblikovanja lastne državnosti in mednarodne uveljavitve.
Na začetku simpozija so pozdravne nagovore podali:
- Marko Lotrič, predsednik Državnega sveta
- Ladislav Lipič, predsednik Zveze veteranov vojne za Slovenijo
- mag. Nataša Robežnik, direktorica Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije
V prvem delu, ki je nosil naslov Slovenska politika na koncu osemdesetih in začetku devetdesetih so svoje predstavitve podali:
- Nataša Strlič, Oris dogodkov na koncu osemdesetih
- Kaja Mujdrica, Mednarodni pogled na razmere v Jugoslaviji
- dr. Janez Osojnik, Od plebiscit do ustave
Sledil je pogled na obrambo samostojne Slovenije v vojni, ki so jo podali:
- dr. Blaž Torkar, Manevrska struktura narodne zaščite kot operativni koncept odpora
- dr. Branimir Furlan, Vojaška strategija obrambe Slovenije
- dr. Tomaž Čas, Vloga milice v vojni in njeno vsakdanje policijsko delovanje
V zadnjem delu strokovnega simpozija je bila goovra o muzejskem delu na temo slovenske osamosvojitve. Svoj prispevek so podali:
- Dejan Juhart, Manca Murakezi, Katarina Sosič, Snemanje intervjujev za zbirko Ustni viri v MNSZS.
Strokovni simpozij sta vodila in povezovala Dejan Juhart, Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije ter Mitja Jankovič, generalni sekretar Zveza veteranov vojne za Slovenijo.
GRADIVA: